Початок будівництва

Пам’ятка забудовнику з оформлення дозвільних документів
для початку будівництва

З квітня 2011 року та в Україні діє законодавство (посилання додається), що дозволяє будівництво індивідуальних житлових (садибних) будинків площею до 300 квадратних метрів та не вище 2-х поверхів (мансарда за поверх не рахується) по спрощеній процедурі (без обов’язкового проекту, без експертизи проекту, без декларації на початок будівельних робіт, лише при декларативному Повідомленні про початок такого будівництва).
(Нормативно – правовий акт – Постанова КМ України № 466 від 13.04.2011 року «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт»).

ПЕРЕЛІК об’єктів, будівництво яких здійснюється після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт
1. Індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) площею до 300 кв. метрів.
2. Господарські будівлі і споруди, зокрема гаражі, які розташовані на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.

Для одержання дозвільних документів на початок будівельних робіт такого будинку забудовнику необхідно:
1. Одержати будівельний паспорт забудови земельної ділянки в управлінні соціального-економічного розвитку території,архітектури, забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування та державної реєстрації Хмельницької РДА, м. Хмельницький, вул. Кам’янецька, 122, кабінет № 207. Документи подаються особисто або поштою через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), що розташований на першому поверсі Хмельницької РДА,  куди подається заява встановленого зразка, до якої обов’язковими додатками є:

– ксерокопія паспорту (перша, друга сторінка, місце реєстрації) та ідентифікаційного коду власника земельної ділянки
нотаріально – посвідчені копії документів на право власності на земельну ділянку (акт на право власності або договір купівлі – продажу (дарування), свідоцтво, інформаційна довідка або витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності тощо),
викопіювання з Детального плану території (видається Головою Правління ОК «Розсошанський», до якого додається довідка Голови Правління ОК «Розсошанський» про те, що земельна ділянка з відповідним кадастровим номером внесена до детального плану території (ДПТ) та має адресу (одержується у Голови Правління ОК «Розсошанський»). 03.09.2013 року Головою Хмельницької РДА видано Розпорядження № 423, яким затверджено ДПТ ОК «Розсошанський», відповідно ділянки, що входять до ДПТ отримали адреси та зареєстровані у відповідних словниках  Міністерства юстиції України. 25.08.2014 року ОК «Розсошанський» як поіменований об’єкт з переліком вулиць та провулків внесений у відповідні словники Державного підприємства “Національні інформаційні системи”  Міністерства юстиції України.
– розміри (ширина, довжина) та висота (етажність) або ескіз або проект майбутнього будинку, відстань (розташування) будинку на ділянці від сусідніх ділянок та дороги (так звані «червоні лінії»). Мінімальна відстань від сусідів – 4 метри, від заїзду – 6 метрів.

Якщо планується оформляти будівельний паспорт не на власника земельної ділянки (на дружину, батьків, дітей, третіх осіб тощо), необхідно  оформлення договору супефіцію (договір передбачає право будівництва на земельній ділянці для іншої особи (не власника), дивиться ст. 413 ЦК України, обов’язково нотаріально посвідчений).
(Нормативно – правовий акт – Наказ Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за N 902/19640 «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки»).

Плата за виготовлення графічних матеріалів до будівельного паспорту (роботи на договірній основі виконує сертифікований архітектор) залежить від наявності проекту, термін виготовлення – до 30 календарних днів.
Будівельний паспорт є первинним та головним дозвільним документом для будівництва, наявність якого є обов’язковою !

В будівельному паспорті, у схемі забудови земельної ділянки, визначається місце розташування запланованих об’єктів будівництва, лінії регулювання забудови, під’їзди до будівель і споруд, відстань від об’єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об’єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності). Для індивідуального (садибного) будинку додатково вказується місце розташування септику, колодязю, зелених насаджень тощо. Місце розташування колодязю та септику необхідно узгодити із сусідами у випадку, коли ними вже оформлені будівельні паспорти та розпочато будівництво !

2. Подати в Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ) Хмельницької області (через ЦНАП) Повідомлення про початок будівельних робіт (встановленого зразка). Реєстрація повідомлення здійснюється безоплатно. В повідомленні для індивідуальних будинків площею до 300 квадратних метрів не обов’язково заповнювати розділ «Авторський нагляд» (може бути відсутній) та «Технічний нагляд» (може бути відсутній). Будівництво для таких будинків можливо вести господарським способом (без генерального підрядника та субпідрядників), тобто самостійно. Повідомлення реєструється в єдиній базі даних України з унікальним номером. Дата реєстрації в ДАБІ Повідомлення з одержанням номеру є фактичною дозволеною датою початку  будівельних робіт !

БЕЗ ОФОРМЛЕННЯ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ БУДІВНИЦТВО ВВАЖАЄТЬСЯ САМОЧИННИМ, ЗА ЩО ПЕРЕДБАЧЕНА АДМІНІСТРАТИВНА ТА КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Розмір штрафів за самовільне будівництво залежить від категорії складності об’єкту. У листі від 30.07.2013 № 40-19-3697 Держархбудінспекція надала роз’яснення щодо накладення штрафних санкцій за самовільне будівництво.
Згідно зі статтею 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень при новому будівництві, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об’єктів чи споруд тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що становить від 170 грн. до 850 грн.) і на посадових осіб – від 50 до 100 НМДГ (850-1700 грн.).
Виконання підготовчих робіт без реєстрації декларації про початок виконання зазначених робіт, якщо такі роботи не виконувалися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт, а також надання недостовірних даних у декларації про початок виконання підготовчих робіт – тягнуть за собою накладення штрафу від 150 до 250 НМДГ (2550-4250 грн.).
Виконання будівельних робіт без повідомлення про початок виконання зазначених робіт, а також надання недостовірних даних у повідомленні – тягнуть за собою накладення штрафу від 250 до 350 НМДГ (4250-5950 грн.).
Також зазначено, що замовники будівництва (у разі провадження містобудівної діяльності) або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт та наведення недостовірних даних у зазначеній декларації:
— на об’єктах I категорії складності — у розмірі 18 мінімальних зарплат (що у грошовому еквіваленті, станом на сьогодні, становить 108000 грн.);
— на об’єктах II категорії складності — у розмірі 36 мінімальних зарплат (216000 грн.);
— на об’єктах III категорії складності — у розмірі 90 мінімальних зарплат (540000 грн.).
Крім цього, за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання: на об’єктах IV категорії складності — у розмірі 370 мінімальних зарплат (2220000 грн.); на об’єктах V категорії складності — у розмірі 900 мінімальних зарплат (5400000 грн.).

Перед початком будівництва на межі ділянці потрібно обов’язково встановити межові знаки  (здійснити винесення меж земельної ділянки в натурі).
Таку роботу може виконати будь-яка землевпорядна організація, що має відповідну ліцензію.  Виконавцю робіт потрібно надати копії паспорту та ід. коду власника ділянки та  копії документів щодо права власності на ділянку (акт, договори купівлі – продажу, свідоцтво, інформаційну довідку витяги тощо).

ДОВІДКОВО
Ескізний проект майбутнього будинку – це план – креслення, на якому зображений будинок з відмітками граничних висот, ширини та довжини, план розташування будинку на ділянці з відстанями до дороги та сусідніх ділянок (так званих «червоних ліній»). Даний документ краще замовити у проектанта (професіонала).
Більш затратний, але цивілізований шлях складається з розробки проекту, проведення авторського нагляду проектанта та супровід будівництва технічним наглядом інженера з технагляду.
Проект розробляється виключно ліцензіатом (ціна по м. Хмельницькому в залежності від кількості розділів проекту, способу візуалізації, кольорового виготовлення, 3 D тощо). Окремо після початку будівництва здійснюється оплата подальшого авторського нагляду проектанта під час будівництва (вартість договірна, укладається окрема угода).
Проект може розробити проектанти, що мають відповідну ліцензію (таких фірм та підприємців у м. Хмельницькому до двох десятків).
Краще прибути до проектанта з власною пропозицією проекту (джерело: журнали, каталоги, Інтернет) та виказати йому головну ідею (що Ви бажаєте), а він порадить, що фактично краще. Термін виконання проект від 7 до 30 днів. Експертиза проекту (як раніше це було) на даний час не потрібна. Мінімально – необхідний склад проекту для будівельників: це розділ № 1 Архітектурно-будівельні креслення, що складається з генплану (розміщення будинку на ділянці), чотирьох фасадів будинку по всіх осях, планів 1 (2) поверхів, мансарди, покрівлі, підвалу, плану фундаменту та розріз фундаментів по осях.

Для розробки проекту необхідно здійснити інженерно-вишукувальні геодезичні роботи (геодезія – встановити висоту на рівнем моря, перепади висот на ділянці та по осях майбутнього будинку) та інженерно-вишукувальні геологічні роботи (геологія – аналіз типу ґрунтів).
ВАЖЛИВО! Без геодезії та геології досвідчений проектант проект розробляти не буде! Проект потребує прив’язки до конкретної місцевості (перепаду висот) та особливостей ґрунтів! То що є в Інтернеті та журналах (каталогах) – це плани поверхів (важливо для проектанта та замовника, але перший поверх майбутнього будинку необхідно помістити на фундамент на конкретній місцевості, що має власні геологічно-геодезичні особливості).